OM MARINKRAFT

Marinkraft

Marinkraft grundades hösten 2014 med en affärsidé om att erbjuda
”Specialiserad bemanning, rekrytering och utbildning av personal med marin kompetens till marinrelaterade yrken”.
Med tiden växte synergierna med industrin och närliggande branscher fram. Vi sammarbetar med Rederi, läs mer om det här
Där ser vi idag en växande kundgrupp.

SPECIALISTER PÅ REKRYTERING, BEMANNING OCH UTBILDNING

Marinkraft står på tre ben rekrytering, bemanning och utbildning vilket ger en helhetsbild över kompetensförsörjningen från ax till limpa. Vi tar fram utbildningar och valideringar för att skapa rätt kompetens för dagens tjänster, via fortbildning och vidareutbildningar kompetenshöjer vi våra kunders marknad och säkrar framtida behov.

Olika branscher ger styrka

Idag består marinkraft av en blandning med olika bakgrunder och från olika branscher vilket skapar samma specialiserade kunskap men med en bredd inom många branscher som ger oss ännu större möjligheter till ett lyckat resultat.

Vårt operationsområde sträcker sig över hela landet och våra rekryterare är vana att genomföra processer på olika orter.
Vår målsättning är att kunna bli din naturliga samarbetspartner vid resursbehov vid både utbildning, bemanning, rekrytering och vidareutbildning.

Vår personal

Försäljning

Johan Dahlén

Johan Dahlén

Konceptansvarig sjöbryggan/studiebryggan
johan.dahlen@marinkraft.se
070-5332116

Elevation

Göran Bengtsson

Kundansvarig
goran.bengtsson@marinkraft.se
070-5322116

Rekrytering

Lena Edholm
Lena Edholm

Rekryteringschef
lena.edholm@marinkraft.se
073-5192236

Maria Perkkio
Maria Perkkio

Rekryterare
maria.perkkio@marinkraft.se

Kristina Lindman
Kristina Lindman

Rekryterare kristina.lindman@marinkraft.se

Amanda Oxonius
Amanda Oxonius

Rekryteringsstöd
amanda.oxonius@marinkraft.se

Bemanning

Johan Dahlén

Johan Dahlén

Konceptansvarig sjöbryggan/studiebryggan
johan.dahlen@marinkraft.se
070-5332116

Utbildning

Sara Nordin
Sara Nordin

Utbildningschef
sara.nordin@marinkraft.se
070-5292116

Filip Wieselblad
Filip Wieselblad

Driftansvarig
filip.wieselblad@marinkraft.se
073-519 2235

Konsulter

Joakim Hember
Joakim Hember

Marinteknisk konsult

Sebastian Tjälldén
Sebastian Tjälldén

Marinteknisk konsult